fbpx
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

המשבר האמריקאי 2008

ארה״ב, מעצמה כלכלית, היא מקום נהדר להשקעות נדל״ן, אך היא לא תמיד הייתה בשיאה הכלכלי. כפי שידוע, בשנים שקדמו ל-2008, החלו תהליכים בשוק הנדל״ן בארה״ב שהובילו למה שבסופו של דבר נקרא משבר הסאבפריים. בשנים אלו הממשל האמריקאי, בעקבות מדיניותו של הנשיא בוש, שקבע שלכל אמריקאי מגיעה הזכות הבסיסית לבית, תמרץ את הבנקים להעניק הלוואות ומשכנתאות לכל דורש, בקלות, ובתנאים נוחים מאוד. מה שהוביל ליצירת בועה בשוק, תזוזות ותנודות גדולות מידי של היצע וביקוש ובסופו של דבר להתרסקות – זהו המשבר האמריקאי 2008


מה הוביל למשבר הסאבפריים ב-2008?

במהלך המשבר האמריקאי 2008, רבים מאזרחי המעצמה רכשו נכסי נדל״ן בחסות הבנקים, על אף שלא בהכרח יכלו להרשות לעצמם נכסים בסדר גודל כזה – החל מדירות, ווילות, בתים פרטיים ועוד. התנאים היו בדרך כלל נוחים מאוד, עד כדי כך שגם הלוואות בסיכון גבוה ניתנו לא מעט, אף ללא ערבונות כאשר העירבון היחיד היה הנכס עצמו. זאת אומרת שאם המשכנתא שנלקחה על הנכס היא מיליון דולר, והבית נמכר ב-700 אלף דולר, הבנק לא ידרוש מנוטל המשכנתא שום חוב, אלא יספוג את ההפסד על עצמו.  עם זאת, הריביות היו מאוד גבוהות, ארוכות ומשתנות. 

במהלך 2007 ולקראת 2008, הבועה התפוצצה וחלה ירידת מחירים דרסטית בשוק הנדל״ן. אזרחים רבים מצאו עצמם בהפסדים משום ששווי הנכס שלהם ירד. משקיעים כאלו לא היו מסוגלים להחזיר את ההלוואות והמשכנתאות שלקחו, וגרמו לבנק להפסדים קשים. 


משבר 2008 – הקריסה הסופית הייתה של הבנקים 

נוסף על כך, המשבר האמריקאי 2008 התאפיין גם בכך שבסופו של דבר הבנקים מצאו עצמם עם נכסים שעוקלו, ללא קונים או משקיעים. לכן, הייתה ירידה דרסטית במחירי הנדל״ן, עד שלבסוף מחירי הנדלן התרסקו. כתוצאה מכך, משקיעים שלקחו משכנתאות והלוואות ולא הצליחו להחזיר אותן, העדיפו להחזיר את הנכסים שהשקיעו בהם לבנקים. אך המקרה השכיח ביותר הוא שהבנקים נאלצו לעקל נכסים של נוטלי הלוואות שלא הצליחו לעמוד בהן. המעמסה הגדולה שהבנקים חוו גרמה לרבים מהם, ואף לבנקים עוצמתיים במיוחד, למצוא עצמם בפשיטת רגל. 


המשבר השתלם למשקיעי נדל״ן זרים בארה״ב – עד היום

מאחר ובישראל מחירי הדירות להשקעה האמירו ושברו שיאים בעשור האחרון, משקיעים ישראלים רבים חיפשו אפיקי נדל״ן כדאיים בשווקי הנדל״ן מחוץ לגבולות ישראל והחלו לסגור עסקאות מקרקעין ברחבי ארה״ב. המשבר האמריקאי 2008 הוזיל משמעותית את מחירי הנדל״ן בארה״ב, מה שהפך לפוטנציאל השקעה בידי משקיעים זרים ובמיוחד ישראליים. מעבר לעובדה שכבר אז ניתן היה לרכוש נכסים מניבים בהשקעה קטנה יותר ללא עוררין מאשר בישראל, גם התשואות הבטיחו שההשקעה משתלמת. 

עד היום ישנו היצע גבוה של נדל״ן בארה״ב, ללא תחרות, ביקוש גבוה מצד שוכרים, ובעיקר מחירים נמוכים ביחסית לעולם. ניתן להוסיף עוד גורמים שמוזילים את הנדל״ן בארה״ב, והם סוג הבנייה יחד עם תמחור הקרקעות. אופן התמחור השונה, מוזיל משמעותית כל פיסת קרקע בשטחה של ארה״ב. גם שיטת הבנייה, השונה משמעותית מזו בארץ מוזילה את תמחור הנכסים. 

יתרונות נוספים הם שוק מגוון – לארה״ב שטח עצום, ולכל מדינה סוגי נכסים משלה, תשואות משלה ושיטות מיסוי שונות. בוודאות שכל משקיע יוכל למצוא את ההשקעה המשתלמת לו יותר. בארה״ב מגוון אוכלוסייה וניתן למצוא ביקוש בכל מגזר. ישנו נדל״ן למגורים אך גם נדל״ן לתיירים שיכול להניב תשואות גבוהות במיוחד. ללא ספק, המשבר האמריקאי 2008, היווה הזדמנות פז למשקיעי נדל״ן מחוץ לארה״ב, במיוחד למשקיעים ישראליים שלא הושפעו מהמשבר וחיפשו נדל״ן זול להשקיע בו בניגוד לנדל״ן היקר בישראל. 

לקבלת פרטים מלאים חייגו
077-9978184 או השאירו פרטים:

טיפים נוספים.

השקעות נדל״ן בארה״ב

השקעות נדל"ן בארה"ב כבר לא זרות לנו בשוק הישראלי. למעשה יש עשרות אלפי ישראלים המשקיעים בנדל"ן בארה"ב ובחו"ל בכלל. הסיבות לכך יכולות להיות רבות, חלקן

קרא עוד »

מיסוי נדל״ן בארה״ב

בארה״ב השקעת נדל״ן היא עסק משתלם יותר מהשקעת נדל״ן בישראל, בעיקר משום ארה״ב היא מאוד ידידותית בהשוואה לישראל מבחינת מס. בארה״ב יש כמה דרגות מס,

קרא עוד »

מימון לנכסים בארה״ב

שוק השקעות נדל״ן בארץ הוא בלתי אפשרי להרבה משקיעים ישראליים, המחירים גבוהים מידי והתשואה נמוכה מידי. הרבה משקיעים פונים לשוק הנדל״ן בארה״ב, על מנת להניב

קרא עוד »

כניסה למשקיעים

לקבלת פרטים מלאים ולתיאום פגישה חייגו 077-9978184 או השאירו פרטים: